RELACJA Z ODWIEDZIN MATKI BOŻEJ – PANI SKRZATUSKIEJ


SOBOTA – 19 PAŹDZIERNIKA

WIECZÓR Z MATKĄ

To wyjątkowe spotkanie w formie modlitewnego czuwania rozpoczęło się w sobotni wieczór o 20.30. Prowadził się Kustosz skrzatuskiego Sanktuarium – Ks. Wacław Grądalski wraz z Panią Agatą – katechetką, która towarzyszyła modlitwie poprzez śpiew przy akompaniamencie gitary. Podczas tej wieczornej modlitwy Ks. Wacław odczytywał prośby i podziękowania, które wcześniej napisali nasi Parafianie. Całość zakończyła się około 21.30 błogosławieństwem i śpiewem pieśni maryjnych.

MATKA BOLESNA SWOIMI CIERPIĄCYMI DZIEĆMI

W sobotnie przedpołudnie o 10.00 rozpoczęła się Msza święta z obrzędem udzielenia sakramentu namaszczenia chorych. To była dobra okazja, by przybliżyć uczestnikom chrześcijański sens cierpienia. Uczynił to głoszący Słowo Ks. Paweł Haraburda – dyrektor Domu Pielgrzyma w Skrzatuszu. Pieta Matki Bożej Skrzatuskiej, to przedstawienie Maryi trzymającej Ciało swojego Syna pod zdjęciu Go z krzyża. Cierpienie to tajemnica. Wpatrzenie w Matkę Bożą Skrzatuska jest dla nas pod tym względem światłem. Łączy w sobie dwie tajemnice: przeżywanie cierpienia śmierci swojego Syna, odrzucenia Jego miłości, ale też w twarzy Maryi widzimy nadzieję, odwagę, wierność. Księga Lamentacji dobrze wyraża to, co działo się w sercu Maryi w momencie Jej cierpienia: Dobrze jest czekać w milczeniu ratunku od Pana. To, co dzieje w życiu, nie jest jakimś ślepym losem. Maryja jest specjalistką w przyjmowaniu cierpienia. Bóg, który dopuszcza cierpienie, ukrył się w tej tajemnicy, abyśmy przeżywając tę tajemnicę, mogli dostąpić zbawienia, otworzyć się na cierpienie. Krzyż jest czasem przedstawiany jako drzewo życia, gdyż jest znakiem, który daje życie. Sakrament namaszczenia chorych przyjęło podczas Mszy 41 osób.

Sobota upłynęła pod znakiem spotkania Matki Bożej z chorymi i cierpiącymi, ponieważ o godz. 12.30 rozpoczęła się wizyta Skrzatuskiej Piety w Niepublicznym Zakładzie Opieki Długoterminowej, gdzie przebywa obecnie 50 pacjentów. W tutejszej kaplicy Ks. Paweł wraz z Ks. Dariuszem sprawującym duszpasterską posługę w tym miejscu odprawili Mszę św. Niezwykle wzruszający dla wszystkich był moment, gdy żegnając się z Matką Bożą każdy mógł dotkną Piety i osobiście się pomodlić.

MATKA W NASZYM DOMU WŚRÓD SWOICH DZIECI

Matkę Bożą w Jej Piecie Skrzatuskiej przywitaliśmy w drzwiach kościoła parafialnego punktualnie o godz. 17.15 w piątkowe popołudnie 18 października. Pietę wnosili strażacy. Już w kościele przywitał Maryję Ksiądz Proboszcz oraz małżeństwo naszej Parafii. Następnie rozpoczęła się Msza święta. Słowo Boże wygłosił Ks. Wacław Grądalski – Kustosz naszego Diecezjalnego Sanktuarium w Skrzatuszu. Po Mszy świętej rozpoczęła się Droga Krzyżowa przygotowana przez wspólnotę „Galilea”, a potem trwająca całą dobę modlitwa różańcowa prowadzona przede wszystkim przez Żywy Różaniec z udziałem innych grup duszpasterskich naszej Parafii.

MATKA JEST JUŻ U NAS! – 18.10.2025

Wizyta Matki Bożej w wizerunku Piety Skrzatuskiej w naszej Parafii rozpoczęła się przed południem  od Szkoły. Podstawowej nr 2. Tam została uroczyście wniesiona przez czterech uczniów klasy VIII i przywitana przez uczniów.

Ks. Marcin Piotrowski towarzyszący peregrynacji przedstawił historię Matki Bożej Skrzatuskiej. Po wspólnym śpiewie piosenek i modlitwie dziesiątkiem różańca, Pieta pojechała do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.

Tutaj wnieśli ją do szkoły uczniowie IV klas technikum. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej modlitwy, a następnie przywitali Matkę Bożą przedstawiciele uczniów w wiceprzewodniczącym Samorządu Szkolnego. Ks. Marcin wyjaśnił sens peregrynacji nawiązując do bardzo osobistego i trudnego doświadczenia, jakim była niedawna śmierć jego Mamy. Pokazał uczniom poduszkę, na której jego Mama odeszła. Zatrzymał ją dla siebie. Podobnie jak ta poduszka przybliża Ks. Marcinowi Mamę, tak i Pieta Matki Bożej pozwala nawiązać duchową bliskość z Maryją. Maryja, trzymając martwe Ciało swojego Syna, ukazuje się jako osoba, która rozumie ból i ludzkie cierpienie, która je sama przeżyła i towarzyszy także i nam w takich momentach.

Po tej katechezie, były czytane wypisane przez uczniów prośby do Matki Bożej, a następnie modlitwa dziesiątkiem Różańca świętego.