Galilea

WSPÓLNOTA GALILEA – SZCZEP GDAŃSK
SZKOŁA NOWEJ EWANGELIZACJI GDAŃSK

Galilea jest Wspólnotą Chrystusa Zmartwychwstałego której, siedziba mieści się w Stryszawie w Domu Zakonnym Księży Zmartwychwstańców „Wzgórze Miłosierdzia” koło Suchej Beskidzkiej. Założycielem i pasterzem wspólnoty jest zmartwychwstaniec ojciec Krzysztof Czerwionka. Wspólnota powstała w 1992 roku i rozpowszechniła się w kraju, jak również poza granicami (m. in. Wielka Brytania, Bułgaria, Austria, Ukraina, Holandia, Niemcy, Czechy, Tanzania)
Naszym celem i misją jest ewangelizacja. Czynimy to niosąc nadzieję w Jezusie tym, którzy go nie znają, a następnie formując ich na uczniów Jezusa, aby się stali jego świadkami. Wzorem pierwszych chrześcijan spotykamy się w domach prywatnych, które nazywamy domami zmartwychwstania. Raz w tygodniu spotykamy się na modlitwie uwielbienia, czytaniu Słowa Bożego (zazwyczaj psalm i ewangelia na najbliższą niedzielę), dzieleniu się swoim doświadczeniem żywej wiary oraz modlitwie za siebie na nawzajem. Raz w miesiącu cała wspólnota szczepu gdańskiego spotyka się na świętowaniu w domu parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku.
Dodatkowo osoby, które pragną wzrastać duchowo i głębiej wejść we wspólnotę mają możliwość brania udziału w spotkaniach formacyjnych. Jako wspólnota tworzymy też Szkołę Ewangelizacji św. Marka i należymy do Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja. W ramach szkoły prowadzimy kursy ewangelizacyjne: Nowe Życie, Emaus, Daniel.
Dom Zmartwychwstania w Miastku powstał w wyniku pomnożenia domu w Koczale. DZ w Koczale został założony w 2020 roku przez Wspólnotę Galilea jako pierwszy w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Dom Zmartwychwstania w Miastku powstał w styczniu 2022 roku i jego gospodarzem jest Renata Wysocka. W październiku 2023 roku pomnożyliśmy domy w Miastku i na terenie parafii Miłosierdzia Bożego działa kolejny DZ, którego gospodarzem jest Kasandra Krzyszkowska. Opiekunem duchowym jest Ks. Dariusz. Uczestnikami są wierni z obydwu miasteckich parafii. Aktualnie spotykamy się na obu domach w gronie około 14 osób.
W 2022 roku Galilea zorganizowała dwa kursy Nowe Życie jeden w Miastku, a drugi w Koczale. Na obu kursach łącznie było 50 uczestników. W sierpniu bieżącego roku przeprowadziliśmy w Miastku kurs Emaus (dotyczący Pisma Świętego), który ukończyło 25 osób.
Mamy takie pragnienie, aby w Miastku powstały kolejne domy zmartwychwstania, aby coraz więcej ludzi mogło rozwijać swoją relację z Jezusem, mogło pokochać Słowo Boże i nim żyć.