REKOLEKCYJNE SPOTKANIE MŁODZIEŻY ZE ŚWIADKAMI CHRYSTUSA – RELACJA


Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla młodzieży za nami. Były inne niż zwykle. Odbywały się w kościele i w szkole. Każde spotkanie rekolekcyjne to inne świadectwo człowieka, który spotkał Jezusa. Zmienność miejsca spotkań obnażyła także prawdę o wierze młodzieży i ich zainteresowaniu rekolekcjami. W kościele podczas wieczornych spotkań (poza lekcjami) frekwencja była o wiele niższa niż podczas spotkania w szkole, które odbywało się podczas lekcji i związane było z bardziej obligatoryjną obecnością… Ten fakt jest wymowny… Oto podsumowanie dzień po dniu.

DZIEŃ I – CZWARTEK – 31 marca 2022

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego – g. 19.00

To spotkanie zgromadziło najmniej młodych. Przyszło dosłownie parę osób ze Szkoły Podstawowej nr 2 i z ZSOiT. Podczas modlitewnego czuwania gościliśmy Braci Miłosiernego Pana z pobliskiej Pustelni Miłosierdzia Bożego. Świadectwem swojego spotkania z Jezusem podzielił się Brat Augustyn. Niezwykle ciekawe i głębokie jego refleksje i przeżycia dawały wiele do myślenia.
Oprawę muzyczną zapewniła wspólnota Galilea wraz z Bratem Józefem. Młodzi uczestniczyli w adoracji z indywidualnym błogosławieństwem.

 

DZIEŃ II – PIĄTEK – 1 kwietnia 2022

DO POŁUDNIA:

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych

 

W tym dniu młodzież usłyszy Świadectwo nawrócenia mężczyzn ze wspólnoty Cenacolo.

Wspólnota Cenacolo powstała we Włoszech w lipcu 1983 r. Założyła ją siostra Elvira Petrozzi. Wspólnota pomaga osobom zagubionym w życiu, mającym problemy z nałogami. Terapią we wspólnocie jest modlitwa, praca i relacja z drugim człowiekiem.
W naszej diecezji wspólnota ma swój dom pod Koszalinem – konkretnie w Giezkowie.

Gościliśmy dwóch braci z tej wspólnoty: Łukasza i Huberta, którzy podzielili się swoim świadectwem nawrócenia.

Oczywiście na tym spotkaniu było dość dużo osób. Jednak tak liczna frekwencja nie napawa w tym wypadku optymizmem przy fakcie, że młodzi korzystali z tego, że mogli zwolnić się z zajęć. W przypadku wielu z nich motyw przyjścia na spotkanie z pewnością nie wynikał z wiary i religijności. Jednak z ewangelicznej przypowieści o siewcy wiemy, że naszym zadaniem jest zasiewać ziarna Słowa… mimo różnych gleb serc ludzkich, na które to ziarno pada.

 

WIECZOREM: Kościół pw. Miłosierdzia Bożego – g. 19.00

Trzecie spotkanie rekolekcyjne wpisało się w stały punkt wielkopostnych nabożeństw Drogi Krzyżowej z udziałem młodzieży. To czuwanie było o tyle wyjątkowe, że rozważania napisała młoda kobieta chora na raka. Były one mocnym, wzruszającym, niezwykle szczerym i bogatym w treści świadectwem kogoś, kto odnalazł Boga właśnie w chorobie. To doświadczenie niezwykle zmieniło tę kobietę i jej patrzenie na świat. Rak stał się powodem dziękczynienia, które autorka rozważań wyraziła Panu Bogu w tych rozważaniach Drogi Krzyżowej. Na tym spotkaniu frekwencja była wyższa niż w czwartek.