NIE ŻYJE BISKUP SENIOR TADEUSZ WERNO

W nocy 20 grudnia 2022 roku odszedł do Domu Ojca Biskup Senior Tadeusz Werno. Zmarł w 91. roku życia. Dalej znajdziemy Komunikat Biskupa Diecezjalnego Edwarda Dajczaka, Biogram śp. Biskupa Tadeusza oraz informacje o pogrzebie. Zachęcamy do uczestnictwa w Uroczystościach Pogrzebowych śp Biskupa Seniora Tadeusza.

KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO – KLIKNIJ TUTAJ

Uroczystości pogrzebowe Biskupa Seniora Tadeusza Werno

Czwartek – 22 grudnia 2022 r.
18:15 wystawienie trumny z ciałem biskupa Tadeusza Werno w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu
Nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego
19:00 Msza św. żałobna

Piątek – 23 grudnia 2022 r.
11:00 wystawienie trumny z ciałem biskupa Tadeusza Werno w Katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie
Nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego
12:00 Msza św. pogrzebowa
Po Mszy św. dalsza część uroczystości pogrzebowych na koszalińskim cmentarzu komunalnym (ul. Gnieźnieńska 44, brama główna cmentarza)

BIOGRAM

Biskup Senior Tadeusz Werno urodził się 4 sierpnia 1931 roku w Kaźmierzu Wielkopolskim. Ukończył niższe seminarium w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku w Gorzowie Wielkopolskim z rąk bp. Michała Klepacza.

Przez trzy kolejne lata pracował najpierw jako wikariusz w gorzowskiej para­fii katedralnej, a następnie jako ojciec duchowny w Niższym Seminarium Duchownym. Potem posługiwał w zielonogórskiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego w gorzowskiej Kurii Biskupiej. W 1971 roku został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie.
22 marca 1974 roku papież Paweł VI mianował ks. Werno pierwszym biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Zattara (obecnie na terenie Algierii). Święceń biskupich udzielił mu w koszalińskiej katedrze, 25 maja 1974 roku, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.
Bp Werno było trzykrotnie wybierany przez Kolegium Konsultorów na administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: po śmierci bp. Czesława Domina, po nominacji bp. Mariana Gołębiewskiego na metropolitę wrocławskiego oraz po nominacji bp. Kazimierza Nycza na metropolitę warszawskiego.
W latach osiemdziesiątych był przewodniczącym Komitetu Budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, duszpasterzem i kaznodzieją zaangażowanym w opiekę duszpasterską nad internowanymi i więzionymi w stanie wojennym. Był za to szykanowany przez aparat władzy komunistycznej.
Był Honorowym Obywatelem miasta Świdwina i Słupska. Na wniosek władz koszalińskiej Solidarności prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
22 września 2007 roku papież Benedykt XVI po osiągnięciu wieku emerytalnego przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

W ramach Episkopatu Polski był członkiem komisji: ds. Duszpasterstwa Rolników, ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza, ds. Misji i ds. Rodzin. Współkonsekrował biskupów pomocniczych koszalińsko-kołobrzeskich: Krzysztofa Zadarkę i Krzysztofa Włodarczyka.

Poniżej zdjęcia z pierwszego Bierzmowania w naszej Parafii, którego udzielił śp. Ks. Biskup Senior Tadeusz