NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 5. czerwca 2022

1. Zaproszenie Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka na uroczystości dziękczynienia za 50 lat istnienia naszej diecezji

Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie!

„Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i bardzo pragnę, żeby on zapłonął” – to pragnienie Jezusa stało się życiowym mottem pierwszego biskupa naszej diecezji, kard. nom. Ignacego Jeża. Dla nowo powstałej diecezji te słowa były również pierwszym programem, a pomimo zmieniających się czasów, okoliczności, kultury
i mentalności człowieka pozostają nadal aktualne.

Ogień Ducha Świętego, o którym usłyszeliśmy w dzisiejszej Liturgii Słowa, ogarnął najpierw modlącą się wspólnotę uczniów Jezusa. Apostołowie jako pierwsi otrzymali Ducha Świętego i pod Jego wpływem zmienili swój styl życia oraz wytyczyli nowe drogi innym w dawaniu świadectwa o Chrystusie. Otrzymali oni Ducha Świętego nie tylko dla wewnętrznej przemiany, ale przede wszystkim dla przekazania tego daru innym.

Chciałbym, żeby jubileusz był naszą Pięćdziesiątnicą. Przeżyjmy go tak, abyśmy z większą odwagą i nadzieją patrzyli w przyszłość i byli gotowi podjąć nowe ewangelizacyjne wyzwania.

Duch Święty przychodzi w modlących się wspólnotach, to On nas zbiera i tylko On potrafi zjednoczyć nas pomimo tego, że jesteśmy tak różni. Tylko Duch Święty w tej różnorodności jest w stanie uczynić z nas wspólnotę Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego.

Siostry i Bracia, zapraszam Was, abyśmy 25 czerwca 2022 roku w koszalińskim amfiteatrze stali się wspólnotą modlitwy i oczekiwania. Chcąc, aby ta wspólnota była najpełniej diecezjalną, proszę, niech nie zabraknie przedstawicieli żadnej parafii. Naszym jubileuszowym zawołaniem jest hasło: „Mój Kościół, moja diecezja”
i w tym duchu chcemy przeżyć świętowanie. Rozpoczniemy je w amfiteatrze o godz. 10:00 zawiązaniem wspólnoty. Konferencję o wspólnocie Kościoła wygłosi ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, a w południe Mszy św. przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce. Ostatnim punktem programu będzie muzyczne uwielbienie, które poprowadzą znakomici polscy artyści.

Wszystkich chorych i cierpiących proszę o modlitwę za diecezję. Tych, którzy nie będą mogli przybyć do Koszalina, proszę o duchową łączność poprzez transmisję w naszej diecezjalnej Internetowej Telewizji „Dobre Media”.

Do zobaczenia w Koszalinie,

Wasz Biskup
+ Edward Dajczak

2. Zachęcamy do udziału w Uroczystościach Jubileuszowych 50-lecia istnienia naszej Diecezji – 25 czerwca 2022. Organizujemy parafialny wyjazd autokarowy. Zapisy w zakrystii. Indywidualni uczestnicy również mogą wziąć udział, pobierając w zakrystii specjalne darmowe bilety wstępu do koszalińskiego amfiteatru, gdzie odbędzie się cała uroczystość. Szczegóły na plakacie.

3. Zapraszamy na Nabożeństwa Czerwcowe odprawiane od poniedziałku do piątku (oprócz czwartku) po Mszach Świętych wieczornych, a w sobotę i niedzielę o 17.30.

4. Jutro obchodzimy Święto NMP, Matki Kościoła, we wtorek wspomnienie św. Jadwigi, Królowej.

5. W piątek, po Mszy św. wieczornej adoracja Pana Jezusa do godz. 22.00

6. Wszyscy, którzy uczestniczą w spływie kajakowym, gromadzą w sobotę o godz. 7.30 przed kościołem. Całkowity koszt wyprawy 60 zł od osoby

7. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Zostaje zatem jeszcze tydzień do wypełnienia przykazania kościelnego o Komunii św. wielkanocnej.

8. Przypominamy, że dzieci klas III, IV i V, które chcą wyjechać do Skrzatusza w dniu 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) zapisują się w zakrystii, a ich rodzice muszą wypełnić zgody na wyjazd – do pobrania w zakrystii. Z okazji Jubileuszu naszej Diecezji dzieci mogą zawieźć do Skrzatusza „Mój prezent dla Matki Bożej” – na specjalne ulotki wpisują 50 dobrych uczynków wykonanych w ramach akcji „50 na 50”.

9. Sanktuarium Diecezjalne w Skrzatuszu zaprasza na rekolekcje w ciszy: „Wprowadzenie do modlitwy wewnętrznej w duchu modlitwy karmelitańskiej”. Termin: 15 – 19. 06. 2022 r. Prowadzący: o. Karmelita Krzysztof Jarosz OCD. Szczegóły i możliwość zgłoszenia na stronie internetowej sanktuarium

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia jest najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”, w którym przeczytamy szereg artykułów o Duchu Świętym i Jego działaniu. Do tygodnika dołączona jest także kolejna płyta z serii „Biblia-Audio”.